ENG EST LIT
LOGIN
Sākums

Tirgus ziņas

Print

E-rēķini būs obligāti Igaunijā no 2016. gada

Ja vēlaties slēgt jebkādus darījumus ar publisko sektoru, esiet gatavi sākt lietot e-rēķinus. No 2020. gada visās ES dalībvalstīs publiskajā sektorā izmantos e-rēķinus. Publiskajiem valsts iepirkumiem e-rēķini būs obligāti no 2018. gada. Igaunijā tas notiks pat agrāk. Igaunijas varas iestādes ir nolēmušas veikt pāreju uz B2G (Uzņēmums valdībai, Business to Government) e-rēķiniem jau 2016. gadā un 2016. gada beigās e-rēķinu sūtīšana kļūs obligāta.

Nesenie Ernst and Young pētījumi liecina, ka Igaunijas privātajā sektorā 19% visu izsniegto rēķinu ir elektroniski, 17% joprojām ir papīra formātā un pārējie tiek piegādāti kā pdf dokumenti. Atšķirībā no mazajiem uzņēmumiem lielajiem uzņēmumiem ir laba tehniskā sagatavotība e-rēķinu ieviešanai. Tomēr organizatoriskas izmaiņas tiek sagaidītas no visiem.

Igaunijas Republikas Finanšu ministrija ir aprēķinājusi, ka, veicot pāreju B2G sektorā, tiks ietaupīti 1,95 miljoni eiro. Ja B2B (Uzņēmums uzņēmumam, Business to Business) sekos šim piemēram, kopējie ietaupījumi varētu sasniegt vairāk nekā 70 miljonu eiro. Valsts iestādes plāno paplašinātu saziņas kampaņu, lai izskaidrotu ieguvumus no e-rēķinu izmantošanas. Tāpat Igaunijas valdība vēlas atbalstīt mazos uzņēmumus ar publiski pieejamiem rīkiem e-rēķinu vadībai.

Atpakaļ uz saturu

Jauns pasākums ― Pērnavas Piegādes ķēdes konference

No 2014. gada līdztekus slavenajai Pērnavas Pārvaldības konferencei, Pērnavas Finanšu konferencei un Pērnavas Mārketinga konferencei tiks organizēta ikgadējā Pērnavas Piegādes ķēdes konference.

Telema izpilddirektore Hele Hammere (Hele Hammer) tika uzaicināta piedalīties organizēšanas komitejā. Telema tika lūgta vadīt pasaulslaveno MIT Alus spēli un Hele tika lūgta iepazīstināt ar Tallinas Tehnoloģiju universitātes jauno piegādes ķēžu pārvaldības programmu. Abas sesijas tika atsaucīgi uzņemtas un Hele tika atzīta par vienu no labākajiem prezentētājiem konferencē.

Pēc MIT Alus spēles lielajiem panākumiem Telema ir jau ielūgta piedalīties Pērnavas Piegādes ķēžu konferencē 2015. gadā. Konference notiks 12.―13. martā Pērnavā ― kā jūs, visticamāk, jau uzminējāt. Atkārtojam ― mums ir lūguši vadīt MIT Alus spēles sesiju. Reģistrējieties drīz, jo šai sesijai ir 32 dalībnieku limits.  
 
Atpakaļ uz saturu

Vai GLN kādreiz kļūs tik populārs kā GTIN jau ir tagad?

Lielākā daļa no mums zina akronīmu GTIN (iepriekš EAN). GTIN ir globālais tirdzniecības vienības numurs (Global Trade Item Number), ko piešķir GS1 universālai vienību atpazīšanas veicināšanai, kuru parasti attēlo ar drukātu svītrkodu uz vienības. GLN ir radniecīgs GTIN un nozīmē globālo vietas numuru (Global Location Number), kuru izsniedz uzņēmumiem vai to filiālēm.Tie no mums, kuri sadarbojas ar Rimi kādā no Baltijas valstīm, arī zina, ka Rimi prasa izmantot GLN visos pasūtījumos un rēķinos.

Globālais vietas numurs (GLN) tiek izmantots, lai identificētu jebkuru vietu, kas jāatpazīst piegādes ķēdē. GLN tiek reģistrēts objektam fiziskajā pasaulē: ēkai vai noteiktai vietai konkrētā adresē. Tā pat var būt, piemēram, “Rimi Alfa, kosmētikas nodaļa”. Atšķirībā no uzņēmuma reģistrācijas vai PVN numura GLN ļauj identificēt vairākas vienības viena uzņēmuma ietvaros. It sevišķi tirdzniecībā un komercijā tas ir ļoti bieži nepieciešams. Dažiem uzņēmumiem var būt tūkstošiem vietu, ko nepieciešams unikāli identificēt. GLN izmantošana ļoti palielina varbūtību, ka EDI dokumenti sasniegs pareizo adresātu.
 
Lai uzzinātu vairāk par GLN, apmeklējiet GS1 mājaslapu.

Atpakaļ uz saturu

4DOC piegādes process Baltijā: Prisma pievienosies 2015. gadā

No 2015. gada februāra vēl viens ietekmīgs FMCG mazumtirdzniecības dalībnieks ― Prisma ― pāries uz 4DOC piegādes procesu. Kāpēc arvien vairāk mazumtirgotāju Baltijas valstīs īsteno šo procesu, izmantojot četrus dokumentus: 1) pasūtījumu, 2) pavadzīmi, 3) saņemšanas apstiprinājumu, 4) rēķinu?

Galvenokārt tāpēc, ka Baltijas FMCG un DIY mazumtirgotāji cenšas mazināt izmaksas un iegūt sāncensības priekšrocības. Četru EDI ziņojumu izmantošana divu vietā ļauj automātisko pirkumu procesam kļūt vēl precīzākam. Galvenā 4DOC procesa ideja ir izsniegt rēķinu tikai pēc tam, kad klients ir apstiprinājis faktisko preču daudzuma saņemšanu ar saņemšanas apstiprinājuma dokumentu.

Visā piegādes ķēdē tiek samazināts bezjēdzīgais darbs un visas puses iegūst papildu vērtību:
  • tā kā rēķini pamatojas uz saņemšanas apstiprinājumu, tie ir precīzāki. Tiek samazināts kredītrēķinu skaits, un tādēļ ir mazākas administratīvās izmaksas;
  • konfidenciālā informācija ir drošāka. Cenas netiek norādītas pavadzīmēs un saņemšanas apstiprinājumos, tādēļ tās redz mazāk cilvēku;
  • process ir ātrāks, jo produkti ātrāk tiek piegādāti plauktos, kā arī piegādātājs saņem savu maksājumu ātrāk.

Tiesa, iespējams, ir sarežģīti izpildīt 4DOC prasības. Uzņēmumiem jāizmaina to iekšējie procesi un informācijas sistēmas. Tomēr ieguvumi no šīs precīzākās sistēmas ilgtermiņā pārsniedz investīciju izmaksas.

Atpakaļ uz saturu
 

Uzmanību, gatavību, starts! Lietuva sveic eiro

2015. gada 1. janvārī Lietuva pievienosies eiro zonai. Telema EDI sistēma ir gatava pārsūtīt datus jebkurā valūtā. EDI integrētajiem lietotājiem Telema EDI sistēma apmaina informāciju uz un no ERP sistēmas. Telema Portāls jau automātiski atbalsta eiro valūtu.

Tā kā mūsu sistēma ir izstrādāta tā, lai mēs pārsūtītu to, ko mūsu klienti vēlas, lai pārsūtām, sistēmā nav īpašu validatoru valūtas pārbaudei. Valūta jebkurā dokumentā ir tāda, kādu sūtītājs vēlējās. Ja nav īpaši norādīts, Telema neveic valūtas pārveidošanu ― ko klienti mums atsūta, to mēs pārsūtām viņu partneriem.
 
Lūdzu, pārliecinieties, ka dokumentos, kas ir nosūtīti Telema EDI sistēmai, ir norādīta pareizā valūta. No 2015. gada janvāra Lietuvā izdotajos tirdzniecības dokumentos jānorāda summas eiro un valūtas kodam jābūt EUR.

Atpakaļ uz saturu