ENG EST LAT
LOGIN
Pagrindinis

Rinka

Print

E-sąskaitos Estijoje – patvirtinti apskaitos įstatymo pakeitimai

Gruodžio 15 d. Estijos parlamentas patvirtino Estijos apskaitos įstatymo pakeitimus. Svarbiausias pakeitimas buvo susijęs su „originaliais“ dokumentais. Nuo šiol pirmenybė teikiama elektroniniams dokumentams. E-sąskaitomis buvo nustatyti tokie terminai:
nuo 2017 m. kovo 1 d. Estijos viešasis sektorius turės būti pasiruošęs gauti e-sąskaitas;
nuo 2017 m. liepos 1 d. privatusis sektorius, siųsdamas e-sąskaitas viešajam sektoriui, turės laikytis Estijos e-sąskaitos standarto arba naujojo Europos standarto (kuris bus paskelbtas netrukus).

Šiuo metu apie 63 proc. viešojo sektoriaus institucijų jau naudojasi galimybe gauti e-sąskaitas. Mažiau nei 10 proc. šiuo metu viešajam sektoriui siunčiamų sąskaitų faktūrų yra e-sąskaitos.

Grįžti į turinį


Nuo 2016 m. spalio Lietuva naudoja elektroninius važtaraščiais

2016 m. spalio 1 d. Lietuvoje pradėjo veikti išmanioji mokesčių administravimo sistema i.MAS. Naudojama ir e-sąskaitų i.SAF posistemė, ir e-važtaraščių i.VAZ posistemė.

Lapkričio viduryje registruotų i.MAS naudotojų skaičius siekė 46 000. Apie 7000 skirtingų mokesčių mokėtojų pateikė daugiau nei 1,7 milijono važtaraščių. Šiuo metu dauguma įmonių duomenis i.MAS portale įveda rankiniu būdu, tik 160 įmonių važtaraščius pateikia automatiškai. Kasdien i.SAF posistemė gauna apie 150 000 tūkstančių sąskaitų faktūrų.

Lietuvos mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Vygantas Ivanauskas sako, kad pagrindinis sistemos tikslas yra padidinti verslo skaidrumą. Kadangi sistema nėra tobula, pereinamasis laikotarpis buvo pratęstas iki 2017 m. pradžios. Tiems PVM mokėtojams, kurie pradės teikti reikiamus dokumentus laiku, nebus taikomos sankcijos.

Grįžti į turinį


Stockmann Baltijos šalyse diegia EDI

2016 gruodis žymi įvykį kurio daugelis Stockmann tiekėjų seniai laukė. Stockmann dabar pasirengusi siųsti EDI užsakymus ir tikisi gauti EDI sąskaitas faktūras mainais.

Stockmann Group turi 500 parduotuvių 18-oje šalių. Baltijos šalyse viena didelė universalinė parduotuvė yra įsikūrusi Rygoje (Latvija) ir kita Taline (Estija). Vietos tiekėjai laukė galimybės keistis prekybos dokumentais per EDI. Pirmoji naujovę išbandys Talino universalinė parduotuvė, Rygos parduotuvė paseks tuo pačiu ateityje.

Stockmann gimtojoje šalyje Suomijoje elektroniniai duomenų mainai vyksta per Telema tarptinklinio ryšio partnerį Capgemini. Estijoje ir Latvijoje beveik 200 vietinių tiekėjų bus informuoti apie perėjimo prie EDI terminus.

Grįžti į turinį


Greitesnis mažmenininkų duomenų apie produktus gavimas iš tiekėjų

Nors pagrindiniai prekybos dokumentai, užsakymai ir sąskaitos-faktūros yra gaunami tiekimo grandinėje per EDI, pagrindiniais duomenimis vis dar keičiamasi naudojantis „Excel“ failais elektroniniu paštu. Mažai žinomas faktas, kad EDI operatoriai ne tik perduoda, bet ir „išverčia“ pagrindinius produktų duomenis.

Šiandien tiekėjai pildo įvairias mažmenininkų nustatytas „Excel“ produktų duomenų formas. Visų mažmenininkų produktų duomenų formos šiek tiek skiriasi, todėl tiekėjams reikia daug pastangų tas formas pildant. Be to, mažmenininkai turi daug darbuotojų, dirbančių su „Excel” failais ir suvedančių produktų duomenis į savo sistemas.
Geresnis pasirinkimas yra automatinis pagrindinių duomenų sinchronizavimas naudojantis pasauliniais duomenų bankais. Daug metų GS1 organizacija skatina naudotis GDSN (visuotiniu duomenų sinchronizavimo tinklu), tačiau Baltijos šalyse jis neįsigalėjo. Kita alternatyva „Excel” failams siųsti elektroniniu paštu yra pagrindinių duomenų „point-to-point“ sprendimas. Naudodamiesi EDI operatorių pagalba, tiekėjai mažmenininkams EDI formatu gali perduoti ne tik sandorių dokumentus, bet ir produktų duomenis.

EDI operatoriai ne tik perduoda produktų duomenis EDI formatu. Svarbesnis jų darbas yra sužinoti visus mažmenininkų reikalavimus ir „išversti" tiekėjų produktų duomenis taip, kad jie būtų suprantami kiekvienam mažmenininkui. Mažmenininkams bus naudinga daug greičiau gauti tikslius produktų duomenis, nes galės sklandžiau papildyti atsargas ir atlikti asortimento pakeitimus. Tiek tiekėjams, tiek mažmenininkams nebereikės naudoti nesaugių ir nepatikimų elektroninių laiškų, jie atsikratys su „Excel“ susijusio rankinio darbo ir klaidų.

Grįžti į turinį


Kodėl nereikėtų siųsti e-sąskaitų faktūrų el. paštu?

PDF sąskaitų faktūrų siuntimas elektroniniu paštu yra kažkas tokio, ką mes darome daugelį metų, todėl gali kilti klausimas, kodėl gi mes negalėtume siųsti ir XML sąskaitų faktūrų elektroniniu paštu. Atrodo, kad tai būtų paprasčiau ir pigiau, nei naudotis e-sąskaitų operatoriaus paslaugomis. Yra 5 pagrindinės priežastys nesiųsti e-sąskaitų faktūrų el. paštu:
  1. El. paštas kaip transporto kanalas yra nepatikimas (kas penktas laiškas nepasiekia gavėjo).
  2. Nėra atsekamumo: kai el. laiškas dingsta, jūs nežinote, kur, kada ir kodėl jis pasiklydo ir ar jis apskritai buvo išsiųstas. ( "Bet mes niekada negavome jūsų sąskaitos faktūros!")
  3. El-paštas tiek pat kaip privatus kaip ir atvirukas (prisiminkime Hillary Clinton 50000 "privačių" laiškų?)
  4. Saugumo rizika: vietoje sąskaitos faktūros, ERP gali importuoti kenkėjišką programą ar virusą.
  5. Sąskaitų faktūrų siuntimas elektroniniu paštu gali būti brangesnis nei siuntimas per e-sąskaitų operatorių. Tai yra tiesa, kai jūs suskaičiuojate ne tik diegimo ir eksploatacijos kainą, bet ir su dingusiomis sąskaitomis faktūromis susijusių incidentų išlaidas. Negauti laiškai reiškia negautas sąskaitas faktūras ir negautus pinigų srautus.
Naudojant e-sąskaitų operatorių gaunate ir papildomų paslaugų, susijusių su e-sąskaitomis. Pavyzdžiui, sąskaitos faktūros validavimą: ar visi privalomi laukai egzistuoja? Arba dar pažangesnes, kai automatiškai tikrinama, ar produktas yra asortimente arba ar kaina sąskaitoje faktūroje kaina yra tokia pati, kaip sutartyje. Susidomėjote? 


Grįžti į turinį